Ovaj tekst je namenjen onima koji uče nemački jezik i koji žele da se upoznaju sa nemačkom kulturom i njihovim običajima.
Učeći jezik jednog naroda, učimo ujedno o njihovoj kulturi i istoriji.
Danas se proslavlja Uskrs prema Julijanskom kalendaru, pa u nastavku teksta možete pročitati kako Nemci obeležavaju taj dan. Uskrs je najveći hrišćanski crkveni praznik, kojim se proslavlja Isusovo vaskrsenje, odnosno njegov povratak u život.
Postoje sličnosti i razlike u obeležavanju ovog praznika kod nas i u Nemačkoj. Zapravo se uskršnji običaji razlikuju od zemlje do zemlje, pa čak i u okviru jedne zemlje.
Tako je! U Nemačkoj za vreme Uskršnjih praznika možete videti nešto što kod nas nije uobičajeno.
Naime šetajući prelepim nemačkim gradovima (nebitno da li se radi o malim mestima ili velikim gradovima) možemo videti da su oni ukrašeni kao za vreme novogodišnjih praznika.
Možemo videti ukrašene fontane, kao i uskršnje drveće (Osterbaum) ukićeno obojenim jajima i cvećem.
Kao što smo rekli postoje različiti običaji unutar same Nemačke, pa tako u istočnom delu Nemčke postoji običaj da se okiti drvo ispred kuće uskršnjim jajima.
Na severu Nemačke običaj je da se pali uskršnja vatra (Osterfeuer).
Na jugu Nemačke, tačnije u Bavarskoj, običaj je da se pevaju uskršnje pesme (Osternlieder) i dele uskršnja jaja.
Bravo! Osim uskršnjeg jajeta (Osterei), koji je centralni ukras, dominantan je i uskršnji zeka (Osterhase). Ovom prazniku se najviše raduju deca. Jedan od običaja na dan Uskrsa je da Uskršnji zeka krije šarena jaja ( zajedno sa njima poneki slatkiš ili poklončić) u dvorištu, koja deca treba da pronađu.
Ono što je karakteristično za uskršnju trpezu kod Nemaca je riba, koju jedu na Veliki petak (Karfreitag),a u nedelju, na dan Uskrsa se na trpezi može naći jagnjetina i uskršnji hleb.
Ne zaboravite na ove dve reči ukoliko nekada uskršnje praznike provodite u Nemačkoj: Frohe Ostern.